'Banker Bilo' filmi gerçek oldu! İstanbul’ diye bakın nereye bırakıldılar

621 izlenme 23 Şubat 2022
Reklamlar
Afganistan'dan yasa dışı yollarla Türkiye’ye gelen düzensiz göçmenlerin umut yolculuğu Osmaniye’de son buldu. İnsan kaçakçıları tarafından dolandırılan Afganlar, 'İstanbul' diye Osmaniye’ye bırakıldı. Yaşananlar, 1980 yılında Ertem Eğilmez tarafından çekilen İlyas Salman ve Şener Şen’in başrollerinde olduğu ‘Banker Bilo’ filmini akıllara getirdi.

Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekiplerince otogar civarında göçmen kaçakçılığının önlenmesi ve düzensiz göçmenlerin doğudan batıya geçişlerinin engellenmesine yönelik çalışma yapıldı. Bu kapsamda yapılan uygulama sırasında, resmi makamlarca verilmiş kimlik belgesi bulunmayan Afganistan uyruklu 32 kişi yakalandı.

Emniyete götürülerek ifadeleri alınan kaçak göçmenlerin, Türkiye’ye yaklaşık 1 hafta önce İran üzerinden kaçakçılara kişi başı bin dolar vererek giriş yaptıklarını, 34 gündür aç bırakıldıklarını, şehirlerarası otobüs firmasınca paraları alınarak 'İstanbul'a geldik' denilerek Osmaniye’de zorla indirildiklerini söyledi.


Kent Güvenlik Yönetim Sistemi ve otogar çevresindeki kamera kayıtlarını izleyen polis, otogar karşısındaki yol kenarında kaçak göçmenleri şehirlerarası otobüs firması şoförü A.Ş.'nin (40) indirdiğini ülkeye girişlerini İran uyruklu H.C. ve K.A.'nın organize ettiklerini tespit etti. Şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatıldı.

32 kişin insani ihtiyaçları şubede karşılandıktan sonra, idari ve sınır dışı işlemleri için Malatya İl Göç İdaresi Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildi.


TÜRK SİNEMASININ KÜLT SAHNELERİNDEN BİRİ OLMUŞTU

1980 yılında Ertem Eğilmez tarafından çekilen İlyas Salman ve Şener Şen’in başrollerinde olduğu ‘Banker Bilo’ filminde de, Şener Şen'in canlandırdığı Maho karakteri, Almanya’ya gitmek isteyen birçok kişiden paralarını alarak onları Almanya’ya yerine İstanbul’a götürüyordu.

Maho'nun insanları dolandırdığı bu sahne Türk sinemasının kült sahnelerinden biri haline gelmişti.Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kılıçdaroğlu 'Kaçış planını ifşa edeceğim' demişti... AKP'den yanıt O sözler mikrofona yakalandı Türk Lirasında korkulan oldu MHP’den erken seçim tepkisi: Bu pazar bir seçim olsa…