Home
10 Mart 2021 ( 391 izlenme )
Reklamlar

Diyanet'in gündemi: Cinle evlenilir mi

Diyanet TV’de “Niçin İnanıyorum” adlı programda "cinler ve periler" konusu ele alındı. Konu çerçevesinde, “Cin-Peri ile evlenilir mi?” sorusuna da cevap arandı.

Programın konuğu Diyanet Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Bayram Demirtaş, “Cin ve periyle evlenilmez. Çünkü, Kuran’a göre insan insanla evlenmek zorundadır. Cinlerle, perilerle evlendim diyenin psikoloğa gitmesi gerekir” yanıtını verdi.

KAYITLARDAN SİLİNDİ

Programın bu bölümü tartışma yaratınca “cin ve perilerle evlenme” bölümü kayıtlardan çıkarıldı. Geriye sadece cinlerle ilgili diğer soru-cevaplar kaldı. 


CİN ÇARPAR MI? SORUSU

Demirtaş, “Cin çağırılır mı, cin çarpar mı?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Bence cin çarpmaz. Cin, Allah’ın bir kulu. Nurani, görünmeyen, ateşten yaratılmış varlıklar. Kesin olarak var. Bizim günlük hayatımıza ne kadar karışabilirler? Böyle bir şey mümkün olmaz! Böyle bir şey olsaydı hayatımızı devam ettiremezdik. Cinler, kendi alemlerinde yaşarlar. Onlarla yollarımız kesişmez. Cin çağrılmaz. Birileri bu iddiada bulunuyor, ama çağırsa da gelmez. Herkesin iddiası kendisini bağlar. Bizi bağlamaz.”

130 BİN PERSONEL 13 MİLYAR BÜTÇE

128 bin 469 personeli bulunan Diyanet'in yaklaşık 13 milyar liralık dev bütçesi birçok bakanlığı sollamıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Ömer Aydın'ın bütçeyi "kısıtlı" bulması da tartışmaları artırmıştı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İstanbul Valiliği süre verdi Ender Alkoçlar ve Erkan Tan’a “İmamoğlu” darbesi Soylu'dan Erdoğan'a: Bana Sahip Çıkmazsanız... Kanal İstanbul projesini iptal ettirecek belge!