Anasayfa
18 Ocak 2022 ( 387 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan'dan Olay 128 Milyar Dolar Açıklaması: Ben Yoktum

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen 2021 İlim Yayma Akademi Ödülleri Töreni’ne katıldı. Burada Merkez Bankası'nın rezervi ile ilgili açıklama yapan Erdoğan'ın ifadeleri dikkat çekti.

2021 İlim Yayma Akademi Ödülleri Töreni’ne katılan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada ödül sahiplerini tebrik etti.

Konuşmasının devamında Merkez Bankası'nın döviz rezervinin 27,5 milyar dolar olduğunu anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

YOKTUM, CUMHURBAŞKANIYDIM

"Başbakanlığım döneminde bu döviz rezervini 135 milyar dolara kadar çıkardık. Daha sonra bir düşüş yaşandı, yoktum. Cumhurbaşkanıydım. Şimdi yeniden 100 milyar doların üzerine döviz rezervimiz çıkmış vaziyette. Toparlayacağız, daha yukarılara bu rakam çıkacak. Herhalde George, Hans bunlar gelip de bizim Merkez Bankamızın döviz rezervini yükseltmeyecek. Biz yükselteceğiz, bundan hiç endişeniz olmasın."

TCMB VERİLERİNE GÖRE REZERVLER

TCMB verilerine göre 10 Aralık haftası itibariyle brüt rezervler 124,1 dolardan, 123 milyar dolara geriledi. 19 Kasım haftasında toplam rezervler 128 milyar doların üzerini görmüştü.

Merkez Bankası'nın verilerine göre swap hariç net rezerv ise eksi 38,8 milyar dolar. Bir önceki dönem bu rakam eksi 37,9 milyar dolardıl

Net rezervler de, 22,5 milyar dolardan 21,2 milyar dolara geriledi.

Öte yandan bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geçen hafta yaklaşık 91,3 milyar lira artarak 5 trilyon 580,4 milyar liraya yükseldi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sağlık Bakanı'ndan Ercüment Ovalı'ya tepki: Sosyal medyadan insanların umuduyla oynanmaz Yılmaz Özdil: Süleyman Soylu bakanlıktan indiği an... Sağlık Bakanı'ndan "Normalleşme ne zaman başlayacak?" sorusuna yanıt Kılıçdaroğlu’dan Erdoğan’a yanıt: Varsa lafın gel karşıma, ordunla gel