Fatih Altaylı'dan Burhan Kuzu'ya Vahdettin salvosu

851 izlenme 20 Mayıs 2020
Reklamlar
Hükümete yakın Sabah gazetesi, dünkü 19 Mayıs afişinde Mustafa Kemal Atatürk'e idam cezası veren Damat Ferit ve Padişah Vahdettin'e yer vermişti.

Tepki çeken afişin ardından İstanbul Saray Hükümeti'nin Atatürk ve arkadaşları hakkında gıyabi idam kararları verdiği ve bu idam kararlarının Padişah Vahdettin tarafından onaylandığı hatırlatıldı.

Sabah’ın tartışmaya yaratan 19 Mayıs afişinden sonra AKP eski milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi Burhan Kuzu, 19 Mayıs mesajında Sultan Vahdettin'i andı.

AKP’li Kuzu, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Mustafa Kemal Paşa,30 Nisan 1919'da Resmi Gazete'de yayınlanan Sultan Vahdettin imzası ile Samsun 9. Ordu Müfettişliği’ne tayin edilmiştir. Mustafa Kemal, Samsun'a herhangi bir kişi olarak değil Osmanlı'nın en parlak subayı olarak çıkmıştır. Sultan Vahdettin Han’ı rahmetle anıyorum."

FATİH ALTAYLI’DAN ÇOK SERT TEPKİ

Bu sözlere Habertürk TV’de Teke Tek Özel programını sunan gazeteci Fatih Altaylı ağır sözlerle tepki gösterdi.

Altaylı, Burhan Kuzu’nun soruşturmaya konu olan İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti ile ilişkilerine atıf yaparak, "Eroin kaçakçılarını destekleyen bir profesör Vahdettin'e teşekkür ediyor bugün Kurtuluş Savaşı için" ifadelerini kullandı.

Altaylı bu tepkisinin ardından, programa konuk olan Tarihçi Prof. İlber Ortaylı’ya da Vahdettin’in Kurtuluş Savaşı’nda bir rolü olup olmadığını sordu. Prof. Ortaylı ise Vahdettin’in dincilerin bahsettiği gibi Atatürk’e bir desteğinin olmadığını dile getirdi.

İşte o anlar:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Belediye Başkanı 5 metresi var iddiasına güzel güzel cevap verirken son kelimesiyle ortalığı yaktı Fahrettin Altun Fena İfşa Oldu! Vatandaşa yine kötü haber... "Bir dizi zam geliyor" Türkiye birincisi, ikincisi ve üçüncüsü bakın nasıl elendi