Anasayfa
11 Ocak 2020 ( 3077 izlenme )
Reklamlar

"Faturayı İBB'ye göndereceğiz" diyen Bakan'a İmamoğlu'ndan sert yanıt... "Böyle devam ederse..."

İmamoğlu, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ın Kanal İstanbul için, "Devlet projesini durdurma yetkisi yoktur. Faturayı İBB'ye göndereceğiz" sözlerine sert bir yanıt verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Türk Dünyası Sivil Toplum Buluşması’na katıldı. Program öncesinde de basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtladı.

İmamoğlu, bir gazetecin, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ın, "İBB başkanının protokolden tek başına çekilme yetkisi yoktur, devlet projesini durdurma yetkisi yoktur. Faturayı İBB'ye göndereceğiz" açıklamasını sorması üzerine, şu cevabı verdi:

“Sayın Bakanın açıklamalarından üzüntü ile bahsediyordum ama kamuoyu açısından memnunum. Böyle devam ederse kanalın aslında ne kadar yanlış bir şey olduğuna daha çok katkı sunuyor. Daha çok katkı sunacak gibi gözüküyor. Dolayısıyla üzülmekten vazgeçtim şahsı adına. Sayın bakana hatırlatayım, bakanlık ne kadar devletse İstanbul Büyükşehir Belediyesi de o kadar devlet. Karıştırıyor birbirine. Zaten bazı sözlerinde, bazı işlemlerinde de bunu karıştıran uygulama yapan bakanlıklar da var. Üzücü. Bu sözlerin referansı olan sayın bakanın yeğeninin sözüyle, karşıdan karşıya geçiş vaktiyle, projeye karar verme becerisini ortaya koyduğu için bu sözlerin de çok hükmü yok açıkçası.”

"ESAS KÂR GELECEK NESİLE BIRAKILACAK DEĞERLİ İŞLER"

Bakan Turhan'ın, "Yaptığımız her yatırım rant projesidir. Kârı olmayan yatırımı neden yapalım" sözlerine de yanıt veren İmamoğlu, "O zaman bütün Türkiye’yi kâr için talan edelim yani. Mesela tarihi eserlere ne gerek var? Topkapı çok değerli, iyi rezidanslar olur, Topkapı Sarayı’nın olduğu yer. Şu anda Fatih Sultan Mehmet’in otağı kurduğu bir parktayız. Burada da binalar dikelim. Her şey kâr değil. Bir de kâr, para değil. Esas kar, gelecek nesile bırakılan, bırakılacak değerli işler. Korunan bir İstanbul. Geliştirilen ve gerçekleri yakalayabilen bir İstanbul" dedi.

DEPREM AÇIKLAMASI

Öte yandan, saat 16:37'de merkez üssü Marmara Denizi İstanbul Silivri açıkları olan 4.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Ekrem İmamoğlu da, yaşanan deprem sonrasında süreci Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) izleyip yönetti. 

Burada basına açıklama yapan İmamoğlu, "Geçmiş olsun tekrar İstanbul’umuza. Öncelikle şunu söyleyelim. Son açıklamayla 4.8 şiddetinde Silivri açıklarında, 17 kilometre derinliğinde olduğunu uzmanlar açıkladılar. Hem Silivri, hem Büyükçekmece hem de Avcılar belediye başkanlarımızı aradım. Herhangi bir ihbar ve tespit edilmiş herhangi bir şey yok" ifadelerini kullandı.

"BAŞKA BİR KONU İSTANBUL'UN GÜNDEMİNE ÖNCELENMEMELİ"

İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Aynı zamanda bizim de sistemdeki hasarla ilgili haritamıza baktığımızda hiçbir unsur yok. Dolayısıyla İstanbul’umuzun, hayatımızın en gerçekçi konularından birisini tekrar yaşamış olduk. Bu konu, deprem konusu hafızamızdan zaten çıkmaması gereken ve hiçbir şekilde başka bir konuyu İstanbul’un gündemine öncelemeden bu konuyu çözmemiz gerektiğini herkes söylüyor. Umarım eylem birliği yapar, insanların zihninden bu tereddütü kaldıracak işlemleri hayata geçiririz ve inşallah İstanbul’daki yüzbinlerce insanın hayatını tehdit eden bu kavramı tümüyle ortadan kaldırırız. Dileğim bu, çalışmalarımız bu yönde. Türkiye’nin bütün kurumlarının bu yönde atması, sadece İstanbul değil Türkiye’nin geleceği açısından çok mühimdir. Hepimize geçmiş olsun."

"HASAR BİLGİSİ VERİLMEDİ"

İmamoğlu, belediye başkanlarıyla yaptığı görüşmelerden ve kapsayıcı alınan bilgilerle, herhangi bir hasar bildirisi yapılmadığını belirtti.

Odatv.com

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Cumhurbaşkanlığı Sistemi Bir Tuzaktı...' Şam’a namaz kılmaya gidecektik şam’ar oğlanı olduk Son seçim sonuçlarını tam 12’den tutturmuştu! Ünlü anket şirketinden 2023 için bomba açıklama A Haber muhabiri, sığınmacıyı böyle ikna etmeye çalıştı!