Home
24 Mart 2020 ( 1309 izlenme )
Reklamlar

Fransızlar haberi böyle geçti: Türklerin gizli silahı

Fransız haber ajansı AFP, Türkiye'deki kolonya tüketimine dikkat çekerek, korona virüse karşı 'gizli silah' olduğunu yazdı.

Fransız haber ajansı AFP, misafirperverliğin sembolü olarak görülen kolonyanın Türkiye’de bir anda nasıl salgınla mücadelede ‘gizli silah’ haline geldiğini haberleştirdi. AFP, yüksek derecede alkol içerdiği için pek çok kişinin Türkiye’de kolonyayla ellerini ve yüzlerini temiz tutmaya çalıştığını, böylece virüse yakalanma riskini önlediklerine inandığını yazdı.

İlk resmi vakanın duyurulmasından önce pek çok mağazada kolonya kuyrukları oluştuğunu aktaran AFP, salgının yayılmasıyla artık pek çok yerde kolonya stoklarının tükendiğini belirtti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘kolonyanın el dezenfektanı olarak kullanılabileceği’ açıklamasının ardından kolonyaya talebin daha da arttığı kaydedildi.

AFP, Türkiye Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Profesör Bülent Ertuğrul’un görüşüne de yer verdi.

Virüsten korunmanın en iyi yolunun elleri su ve sabunla yıkamak olduğunu söyleyen Ertuğrul, “Eğer su ve sabun yoksa en az yüzde 60 oranında alkol içeren bir dezenfektan iş görebilir. Alkol iyi bir çözücüdür, viral zarfı yok eder. Bildiğimiz kadarıyla kolonya en az yüzde 70 alkol içeriyor. İşte bu nedenle koronavirüse karşı iyi bir dezenfektan” dedi.

Türkiye’de resmi açıklamalara göre, şimdiye kadar salgın nedeniyle 37 kişi yaşamını yitirdi, toplam vaka sayısı 1529’a yükseldi. 

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rusya’dan umut veren iddia: Corona ilacı geliştirdik AKP'nin, Kaybettiği Şehirleri Geri Alma Planı Tevfik Göksu'nun kendisini taklit etmesi Ekrem İmamoğlu'nu kızdırdı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Devlet Bahçeli ile tokalaşmamasına ilk yorum