Home
08 Kasım 2019 ( 484 izlenme )
Reklamlar

Uygur alfabesi diye, İbranice alfabe konuldu.

MEB'in bastığı ders kitaplarındaki hatalara dikkat çeken Karar gazetesi Mehmet Doğan, hatalı basılan bir sosyal bilgiler kitabında Uygur Devleti'nin işlendiği konuda Uygur Alfabesi yerine İsrail (İbrani) alfabesi konduğunu ifade etti. Karar gazetesi yazarı Mehmet Doğan, MEB'in bastığı tarih kitabından skandal bir hatayı gündeme getirdi.

6’ncı sınıf ortaokul ve imam hatip ortaokulu için hazırlanan sosyal bilgiler kitabında Uygur Devleti'nin tarihçesi anlatılırken Uygur Alfabesi yerine İsrail (İbrani) alfabesine yer verildi. Doğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Milli Eğitim'in resmi ders kitapları, kalitesiz, türkçe fakiri ve yanlışlarla dolu. İşte bir milyon 340 bin adet basılan ders kitabı: Uygur alfabesi diye İsrail alfabesi!" ifadelerini kullandı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 6’ncı sınıf ortaokul ve imam hatip ortaokulu için hazırladığı sosyal bilgiler kitabındaki skandal hata ortaya çıktı. 1 milyon 340 bin basılan sosyal bilgiler kitabında, Uygur tarihinin anlatıldığı 61’inci sayfada, Uygur alfabesi diye, İsrail (İbrani) alfabesi basıldı.

Karar yazarı D. Mehmet Doğan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Milli Eğitim'in resmi ders kitapları, kalitesiz, türkçe fakiri ve yanlışlarla dolu. İşte bir milyon 340 bin adet basılan ders kitabı: Uygur alfabesi diye İsrail alfabesi!" ifadelerini kullandı. Öte yandan, arama motoru Google’da “Uygur Alfabesi” yazılınca, İbrani alfabesinin çıktığı görüldü. Bu, öğrencilere kitabı hazırlarken bir araştırma yapılmadan görselin Google'dan alındığı yorumuna neden oldu. 


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meteoroloji'den kritik uyarı: Çok kuvvetli bekleniyor 4 Milyon Vatandaş Faturasını Ödeyemedi! Bahçeli'nin EYT arşivi açıldı Yıldırım ve İmamoğlu hangi kanalda tartışacak? İşte Yıldırım’ın isteği