Anasayfa
04 Mart 2021 ( 270 izlenme )
Reklamlar

Müteahhitlerin Döviz Borcu da Halka Ödetilecek!

Salgın döneminde yapılan yap işlet devret projelerini üstlenen müteahhitlerin döviz borcu da halka yıkılıyor. Garanti yetmedi yap işlet devret borcunun doğrudan Hazine tarafından üstlenilmesi yönünde kanun teklifi hazırlandı.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Deli Dumrul projeleri olarak bilinen hazine garantili yapişletdevret (YİD) projelerini yapacak şirketlere yabancı kreditörler güvenip borç vermeyince yük yine halka kalacak.    

AKP milletvekilleri, geçen yıl salgına rağmen yapılan ve isimleri ‘maskeli ihaleler'e çıkan 50 milyar lirayı aşkın otoyol ve tren yolu ihalelerini kazanan şirketlerin yurt dışından bulacakları kredi borçlarını Hazine'nin yani halkın üstlenmesi için yeni bir yasa teklif hazırlayıp TBMM'ye sundu.    

Yasa çıkarsa, bugüne kadar bir çok şirketin 17.2 milyar dolarlık (yaklaşık 127 milyar TL) borcunu üstlenmek zorunda bırakılan Hazine'ye 50 milyar liranın üzerinde yeni borç yükü bineceği tahmin ediliyor.    AKP Milletvekili Ahmet Kılıç imzasını taşıyan Kanun Teklifi, geçen yıl Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nün herkese açmadan ‘davet' usulüyle gerçekleştirdiği otoyol ve tren yolu ihalelerini alan şirketlerin yurt dışından buldukları borcun Hazine tarafından üstlenilmesini öngörüyor.  
 
 YİD projelerini yapan şirketlerin döviz kredilerine Hazine ‘garanti' veriyor olmasına rağmen şirketler garantiyi yeterli bulmayıp borcun direkt Hazine tarafından üstlenilmesini de istiyor.      


İTİRAF GİBİ GEREKÇE  

Yasa teklifinin gerekçesinde, geçen yıl yapılan ihaleleri kazanan firmaların yurt dışından kredi arayışına gittikleri, ancak yabancı kreditörlerin ‘geri alamayız' endişesiyle firmalara borç para vermediği bir anlamda itiraf edilirken, güvensizlik pandemiye yüklenmeye çalışıldı.  

 BEYLERİN HALKA ÖDETTİRİLECEK DÖVİZ BORCU 50 MİLYAR TL'Yİ AŞIYOR  

Hazine'ye yeni yük getirecek düzenlemeden, toplamda 44 milyar lirayı aşan Rönesans'ın iki, Kalyon ve ERG İnşaat'ın birer projesinin yararlandırılacağı, diğer projelerle birlikte tutarın 50 milyar lirayı geçebileceği belirtiliyor.   Geçen yıl yapılan ihalelerle Rönesans Kuzey Marmara Otoyolu'nun “NakkaşBaşakşehir” kesimini 8.4 milyar lirayla; Mersin Adana Osmaniye Gaziantep Yüksek Standartlı Demiryolu İnşaatı ihalesini de 6.8 milyar lirayla kazanmıştı. ERG İnşaat 2.2 milyar Euro'yla (yaklaşık 20 milyar TL) Ankaraİzmir Hızlı Tren, Kalyon da 9.5 milyar lirayla Bandırma Bursa Yenişehir Osmaneli Demiryolu Hattı ihalesini kazanmıştı. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2022 Asgari Ücretin Ne Kadar Olacağını Söyledi! Saray’dan Gökçek-FETÖ ilişkisine gönderme İşte 128 Milyar Doların Gittiği Kişiler! Özgür Özel’den AKP’li vekillere sert tepki