Anasayfa
08 Mayıs 2022 ( 1976 izlenme )
Reklamlar

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat'tan ekonomi uyarısı...

CHP Ekonomi Masası Üyesi İstanbul Milletvekili Özgür Karabat "Geçen ay doları tutmak için arka kapılardan emanet paralarla 10 milyar dolar civarında para satıldı. Mayıs ayında da bu deneniyor. Ama sürdürülemez noktada ve 12 aya artık kurlar tamamen kontrolden çıkacak" dedi..

CHP Ekonomi Masası Üyesi İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, kurların 12 aya kontrolden çıkacağı uyarısında bulundu. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat'ın sosyal medya hesabından "Çöküş süreci başladı" başlığıyla paylaştığı 10 maddelik açıklama şöyle:

1) Büyük bir kur krizi ile karşı karşıyayız ve AKP’nin artık yapacağı bir şey yok. AKP’nin inşa ettiği ekonomi sistemi çöktü ve bu durum sadece iktidarın değişmesi ile düzelebilir. Rakamlar her şeyi gözler önüne seriyor. 

2) Türk Lirası değer kaybedince “rekabetçi kur” dediler. İhracatın artacağı doğru ama ithalat da rekor kırdı. Dış ticaret açığı 2022'nin ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemine göre %130 artarak 32.5 milyar dolar oldu! 

3) Şimdi de buna enerji ithalatı bahanesini buluyorlar! AKP, ithalata bağımlı bir ekonomi yarattı ve bunun suçunu başkalarına atıyor. Bu yılık ilk 4 ayında hammadde ve ara malı ithalatı %53.1 arttı ve 95.7 milyar dolara çıktı. 

4) AKP, Türkiye’yi borç ve faiz batağına da sapladı. Şubat 2022 itibarıyla 1 yıl içinde ödenmesi gereken dış borç 176 milyar 389 milyon dolar. Bunun 33.6 milyar doları kamunun, 29.8 milyar doları TCMB’nin ve 112.8 milyar doları da özel sektörün. 

5) Cumhuriyet tarihinde ilk defa kamunun faiz borcu, anapara borcunu geçti. Nisan ayı itibarıyla iç borç anapara ödemesi 1 trilyon 483 milyar TL'ye ulaşırken, faiz ödemesi ise 1 trilyon 743 milyar TL oldu. 

6) Bu yılın ilk 3 ayında Hazine’ne yaptığı faiz ödemesi 77.7 milyar TL’ye ulaştı. Önümüzdeki aylarda bu ödemeler daha da artacak ve bu yıl ödenecek toplam faizin 350 milyar TL’yi aşması bekleniyor.
Faizi ödemek için de ayrıca borçlanılıyor. 

7) AKP Hükümeti ise bu tablo karşısında “Havalar ısınacak, fiyatlar azalacak ve turist döviz getirecek” diyor.
Bu yıl turizmden beklenen gelir 35 milyar dolar. 2022 sonu ihracat hedefi 250 milyar dolar. Ama böyle giderse ithalat 350 milyar doları bulacak! 

8) İhracat için mutlak ithalata bağımlılık. Kamunun sürekli borçlanması. Borcu geçen faiz ödemeleri. Durdurulamayan enflasyon... Küresel emtia fiyatları da gerilemeyeceği için döviz ve bütçe açıkları kapanmayacak...

9) Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminde biriken para 782 milyar TL’ye ulaştı. Yaklaşık 55 milyar dolara denk geliyor bu para ve ülke ekonomisi için en büyük tehlikeyi oluşturuyor. Yaptığımız ihracat, kısa vadeli dış borç ve KKM’ye anca yetiyor..

10) Geçen ay doları tutmak için arka kapılardan emanet paralarla 10 milyar dolar civarında para satıldı. Mayıs ayında da bu deneniyor. Ama sürdürülemez noktada ve 12 aya artık kurlar tamamen kontrolden çıkacak. Tek çözüm erken seçim ve halkçı bir iktidar..

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Doğalgaza büyük zam Pompeo: Trump gerektiğinde Türkiye'ye karşı askeri eyleme geçmeye tamamen hazır Şeytan şeytanlıktan istifa etti faturalar. Elektrik faturasında bilerek yapılan soygun TÜGVA'da yöneticilerin hangi belediyelerden çalışmadan maaş aldıkları ortaya çıktı