Anasayfa
27 Şubat 2021 ( 318 izlenme )
Reklamlar

Doğalgaza bir zam daha geliyor

Mart ayı doğalgaz satış tarifesi yarın BOTAŞ tarafından açıklanacak. Enerji sektörü Ocak ve şubattaki zamların ardından mart ayında da zam bekliyor.

Sözcü'nün internet sitesinin haberine göre sektör kaynakları, BOTAŞ’ın boru hattı doğalgaz ithalat maliyetlerinin nisandan itibaren dolar cinsinden yüzde 20 civarında artacağını belirterek, ocak ve şubatın ardından martta da zam gelebileceğini, bu zam oranın yüzde 23 civarında olabileceğini belirtti.

DOĞALGAZA ZAM AYLARA YAYILIYOR

BOTAŞ’ın nisanda başlayacak maliyet artışını yaymayı tercih ettiğini kaydeden sektör kaynakları, büyük zam oranları kamuoyunda sansasyon yarattığı için BOTAŞ’ın zammı aylara yaymayı tercih ettiğini dile getirdiler.

DÖVİZ FİYATLARI BELİRLEYİCİ OLACAK

Pandemi yılı olan 2020’de fiyatları dibe vurduğu için BOTAŞ’ın LNG alımını artırarak maliyet azalttığını belirten uzmanlar, bu yıl LNG fiyatlarında da ciddi artış olduğuna işaret ediyor. Döviz kurlarındaki artış da önümüzdeki dönemde enerji zamlarında belirleyici olacak.

Geçen sene nisanda 20 doların altına kadar gerileyen brent tipi petrolün varil fiyatı bu hafta 66 doları gördü. Türkiye’nin boru gazıyla ithalat ettiği doğalgaz fiyatları da büyük oranda petrol fiyatlarındaki değişime göre 6 ay gecikmeli olarak belirleniyor.

BOTAŞ’ın internet sitesinde yer alan şubat ayı tarifesine göre, konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 1276 lira, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için ise 1428 lira seviyesinde bulunuyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Biden'dan Putin'in yüzüne son uyarı! İşte o cümle. Dünya savaşı çıkmak üzere Kanal İstanbul ABD Projesi Çıktı! Özgür Özel resmen miting yaptı! Erdoğan'ı götürecek Cumhurbaşkanı adayını açıkladı! Ekrem İmamoğlu, kaldıkları otelden çıkarılan sağlık çalışanlarına sahip çıktı