Anasayfa
12 Ocak 2020 ( 1758 izlenme )
Reklamlar

'Erdoğan'ın İktidarını Sürdürme Şansı Yok'

Polimetre’nin kurucusu Mehmet Günal Ölçer, CHP, HDP ve İyi Parti’nin oylarında yükselme gözlenirken AKP’nin oylarının her geçen gün eridiğini belirtti. Bugün bir seçim yapılsa MHP’nin barajı geçemeyeceğini öne süren Ölçer, “Erdoğan iki kez cumhurbaşkanlığı yaptı, yeniden aday olamaz” dedi.

Tarafsız Haber Ajansı’ndan Mehtap Gökdemir’in haberine göre Ölçer, “Biz sayılar da şunu görüyoruz, artık AKP’nin Türkiye’de iktidarını sürdürme şansı yok. Olağanüstü şartların gerçekleşmemesi halinde AKP iktidarı sürmeyecektir ve ilk demokratik seçimden sonra genel seçimden sonra AKP yok olacaktır, bitecektir diyoruz” ifadesini kullandı.

Ölçer hiçbir partinin adayının birinci turda tek başına yüzde 50’yi bulamayacağının altını çizerek, “Hatta başka bir şey daha söylüyoruz, biz diyoruz ki Erdoğan tekrar aday olamaz diyoruz, çünkü iki defa Cumhurbaşkanlığı yapmıştır, Anayasa’da çok açık bir şekilde diyor ki iki defa cumhurbaşkanı yapan tekrar aday olamaz, diyor. Olabilmesinin bir tek yolu var parlamentodan erken seçim kararı çıkarsa bir istisnası var bunun” diye konuştu.

Öte yandan İYİ Parti’nin Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlediği panelde anket açıklayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de ”Biraz önce cep telefonuma gelen araştırma sonucunda bu ülkede parlamenter sisteme dönmek isteyen insan sayısı %64. Bunu bir vatandaşlık görevi, İnkılap tarihi hocası olmanın getirdiği bir sorumluluk, Atatürk’ün arkadaşı olan bir amcanın yeğeni olarak görev bildiğim için gündeme getirdik ve vatandaş da arkasında durdu. Referandum da evet oyu veren AK Partili seçmenin şu an %20’si iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş yönünde fikir bildiriyor. Bu Erdoğan için de, ülke için de çıkış yolu” dedi.
 
"İLAHİYATÇILAR KONUŞTU HUKUKÇULAR SUSTU GELDİĞİMİZ NOKTA BUDUR"

Akşener, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüşü neden istediklerini ise şu sözlerle açıkladı. “Bizim 150 yıllık bir parlamenter demokrasi tecrübemiz var. Birikmiş bir tecrübe, kesildi mi? Kesildi, hatalı oldu mu? Oldu, 21.yüzyılın gerçeklerine göre konum alınamadı mı? Alınamadı ama bir birikimimiz var. 

ABD’deki başkanlık sisteminin aynısı gelse bile bir bilim insanı olarak Türkiye açısından Başkanlık Sistemi’nin yanında durmadım. Çok güzel şeyler konuşuldu parlamenter sistem üzerinden cumhuriyet, demokrasi, laiklik üzerinde duruldu. Laiklik bir hukuk kuralıdır. Türkiye’de temel sorun bu. Laiklik bir hukuki terimdir. İlahiyatçılar konuştu hukukçular sustu geldiğimiz nokta budur.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Devlet Bahçeli ile tokalaşmamasına ilk yorum Gazeteci Erk Acarer açıkladı... Tolga Ağar, Sedat Peker için neler söyledi, Süleyman Soylu'yu kızdıracak hangi planı yaptı AKP'de toplu istifa... Devamı gelecek iddiası Daha ne olabilir derken... Karadeniz'e meteor düştü