Anasayfa
28 Ocak 2021 ( 993 izlenme )
Reklamlar

İsrail'e yanıt: "Tel Aviv'i yerle bir ederiz"

Nükleer tesislerine saldırı tehdidinde bulunan İsrail'i böyle tehdit ettiler: "Tel Aviv'i yerle bir ederiz..."

İran Genelkurmay Başkanlığı, nükleer tesislerine saldırı tehdidinde bulunan İsrail'in füze üslerini vurmakla tehdit etti

İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ebulfazl Şikarçi, İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi'nin, Tahran'ın nükleer tesislerine muhtemel bir saldırı için orduya hazır olma talimatı vermesinin ardından herhangi bir saldırıda Tel Aviv ve Hayfa'yı vuracağı tehdidinde bulundu. 

İsrail'in tehditlerini "psikolojik savaş" veya "yanılgı" olarak değerlendirdiklerini ifade eden Şikarçi, "Onların en küçük hatasında hem İran'a saldırı için hazırladıkları füze üslerini vururuz hem de mümkün olan en kısa sürede Hayfa ve Tel Aviv'i yerle bir ederiz" dedi. 

İran'ın nükleer programının tamamen barışçıl olduğunu söyleyen Şikarçi, "Bunu siyonist rejim için değil tüm dünya için söylüyoruz. Hem Ayetullah Ali Hamaney'in fetvasında hem de İran'ın savunma doktrininde nükleer silah üretmek, edinmek ya da kullanmak diye bir kategorimiz bulunmuyor" diye konuştu.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Şikarçi ayrıca "İran'ı ve topraklarını etkin bir şekilde savunacak güce sahibiz" ifadesini kullandı. 

"DOĞRU OLMAZ"

İsrail Genelkurmay Başkanı Kochavi, dün bir konferansta yaptığı konuşmada, İran'ın nükleer programını önlemek için orduya yeni operasyonel planlar hazırlaması talimatı verdiğini duyurmuştu.

ABD'de Joe Biden yönetiminin İran ile imzalanan nükleer anlaşmaya dönme olasılığına ilişkin değerlendirmesinde Kochavi, "2015'teki nükleer anlaşmaya veya birkaç iyileştirme yapılmış benzer anlaşmaya dönülmesi doğru olmaz" demişti.

Tahran yönetiminin nükleer çalışmalarına da değinen Kochavi, "İran gizli veya kışkırtıcı bir şekilde (nükleer) bomba geliştirmeye karar verebilir. Bu temel analiz ışığında, IDF'ye (İsrail ordusu) mevcutlara ek olarak operasyonel planlar hazırlamasını emrettim. Bu planları inceliyoruz ve gelecek yıl içinde geliştireceğiz" diye konuşmuştu.

Kochavi, hazırlanacak planların uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin kararın hükümet tarafından verileceğini ancak söz konusu planların masada hazır olması gerektiğini sözlerine eklemişti.

P5+1 ülkeleriyle İran arasında 2015'te nükleer anlaşma imzalanmış, eski ABD Başkanı Donald Trump 2018'de bu anlaşmadan çekilmişti. 

Biden, daha önce yaptığı açıklamalarda, göreve gelmesi halinde İran ile gerçekleştirilen nükleer anlaşmaya dönülmesinden yana olduğunu belirtmişti. 

Odatv.com

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Burhan Kuzu’nun 19 Mayıs paylaşımı ‘Yok artık’ dedirtti: Atatürk’ü değil, Vahdettin’i andı Gece 4’te dolar vurgununu kim yaptı? Yavaş yavaş ortaya çıkıyor Benzin ve motorine gizli zam yapıldı 'Türkiye'de 59 Bin 200 Kişi Hayatını Kaybedecek'''