Ana Sayfa
10 Eylül 2021 ( 991 izlenme )
Reklamlar

Kırıkkale'de yolsuzluğa karşı çıkan MHP'li istifa ettirildi

Kırıkkale Belediyesi'ndeki yolsuzluğa karşı çıkan MHP'li Belediye Meclis üyesi, partisinden "afaroz" edildi

AKP'li Kırıkkale Belediyesi, bedeli EDS gelirlerinden ödenmek üzere, asfalt çalışması, kaldırım yapımı, yaya geçidi çizimi ve otobüs ve iş makinası alımına ilişkin çok sayıda kalemin olduğu bir ihaleyi 21/b yöntemiyle davetiye usulü gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen ihale ise 450 milyon TL’ye ASELSAN'a verildi.

Sözcü'den Müslüm Evci'nin haberine göre, MHP'li Kırıkkale Belediye Meclis Üyesi Murat Tanır ise ihalenin 21/b şartlarını taşımadığı ve adrese teslim olduğu gerekçesiyle Kırıkkale Belediyesi İhale Komisyonu’na ihalenin iptali için itirazda bulundu.

İHALENİN İPTALİ İÇİN İTİRAZ DİLEKÇESİ VERDİ

Tanır’ın ihalenin iptali için verdiği itiraz dilekçesinde ise, “Belediyemiz tarafından 31.08.2021 tarihinde yapılan EDS ve ekleri konulu ihale, hem ihale tekniği (4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu 21/B maddesi) hem de ihale içeriği (aynı ihalede mal alımı, yapım işi ve hizmet alımı bulunmaktadır) açısından hukuka aykırı olduğundan, kamu yararı ve belediyemiz menfaati açısından iptal edilmesi gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

“İHALELER ŞEFFAF ŞEKİLDE YAPILMIYOR”

Geçtiğimiz gün konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tanır, “Belediye 21/b yöntemiyle ihaleye çıktı. 3 teklif usulü, 3 firma arasında ihale yapılıyor. Burada da ihale normal değerinin çok üstünde gidiyor ve şeffaf bir ihale yapılmıyor. İhaleye çıkmadan ihalenin kime gideceği de belliydi zaten. Yani adrese teslim bir ihale oldu. Burada 21/b ihale usulüne şartları uymadı. Şartlar uymadığı için de belediye meclisinde bir soru önergesi verdim. Daha sonra da ihale komisyon başkanlığına itiraz ettim. Şimdi itirazıma verecekleri cevabı bekliyorum. Eğer itirazıma olumsuz bir yanıt gelirse konu ile ilgili suç duyurusunda bulunacağım” diye konuştu.

“CUMHUR İTTİFAKI’NA ZARAR VERDİĞİM İÇİN İSTİFAMI İSTEDİ”

İhaleye yaptığı itirazının ardından MHP Kırıkkale İl Başkanı Erdal Baloğlu ile görüşerek partisinden istifa eden Murat Tanır şunları, “İhaleye itiraz etmenin ardından İl Başkanımız Erdal Baloğlu ile parti binamızda bir görüşme gerçekleştirdik. İl başkanımız Cumhur İttifakı’na zarar verdiğim gerekçesiyle benim hem belediye meclis üyeliğinden hem de partiden istifamı istedi. Ben de gördüğüm lüzum üzerine partimden istifa ettim. Belediye meclis üyeliği görevim ise bağımsız şekilde devam edecek” ifadelerini kullandı.

“YOLSUZLUĞA ‘DUR’ DEMEK SUÇ OLDU”

“Ben inandığım davada 40 yıldır mücadele veriyorum” diyen Murat Tanır, “MHP benim evim gibiydi. Bana MHP’nin öğrettiği konularda mücadele verdim. Ama geldiğimiz konularda yolsuzluk ve haksızlığa dur demek, problem oluyor. Bu aşamada doğruya doğru demek suç oldu. AKP’liler de verdiğimiz önergelere cevap vermiyorlar. Bizi meclis toplantısında yok sayıyolar. Ben mücadelemi Kırıkkale için verdim. Ben bildiğim yolda devam edeceğim. Bugüne kadar taviz vermedim, taviz vermeyeceğim” diyerek yolsuzluklara karşı tepkisini gösterdi..

SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU

Öte yandan, MHP Kırıkkale İl Başkanı Erdal Baloğlu ise, istifaya ilişkin sosyal medya hesabından “MHP Kırıkkale Belediye Meclis üyemiz Sayın Murat Tanır partimizden istifa etmiştir. Partimize hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz” paylaşımını yaptı.

Kaynak: yeniçağ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Herkes bu belediyede çalışmak isteyecek, Asgari ücreti 4 bin 500 TL yaptılar! Hafta sonu yapılacak liderler toplantısı öncesi Babacan'dan flaş ittifak açıklaması Emekli maaşları hakkında büyük iddia:“Bu vahim hatadan derhal dönün” Fatih Altaylı Erdoğan'ın bile rahatsız olduğu yalakayı yazdı