Ana Sayfa
13 Nisan 2020 ( 2068 izlenme )
Reklamlar

'Soylu, Erdoğan'ı Kurtarmak İstedi Ama...'

Soylu’nun istifasının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada, “Süleyman Soylu istifasının tek başına alınmış bir karar olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Soylu’nun istifasının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da ilk açıklama geldi.

CHP’nin resmi Twitter hesabından da paylaşılan açıklamada, Kılıçdaroğlu, “Süleyman Soylu istifasının tek başına alınmış bir karar olduğunu düşünmüyorum. Tıpkı Sağlık Bakanının da tek başına karar alamadığı gibi… Erdoğan'ı kurtarmak için Süleyman Soylu'nun istifa etmesini anlayışla karşılıyorum” ifadelerini kullandı.

SARAY TİYATROSU...

Soylu’nun istifasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmemesinin ardından CHP Yalova eski Milletvekili Muharrem İnce yaptığı açıklamada, “Tam bir saray tiyatrosu” ifadelerini kullandı.

 İnce Twitter hesabından yapıtğı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

“Sadece 2 gün için ilan edilen sokağa çıkma yasağı henüz başlamamışken süreç Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla yürüyordu, sonra milleti sokağa dökünce İçişleri Bakanı sorumluluk “şahsımın” diyerek istifa etti. Şimdi ise istifası kabul edilmedi. Tam bir saray tiyatrosu.”

YEMİNİ DÜŞMÜŞTÜR...

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da, ''Erdoğan'ın kendisini yeniden ataması ve Soylu'nun TBMM de yeniden yemin etmesi gerekir" dedi.

Engin Altay, Soylu'nun istifasına ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, şu ifadeleri kullandı:

"İstifa tek taraflı bir irade beyanıdır. Kamuya mal olduktan sonra sayın bakanın mecliste ettiği yemin düşmüştür. Dolayısıyla Sn Erdoğan'ın kendisini yeniden ataması ve sn Soylu'nun TBMM de yeniden yemin etmesi gerekir"

SÜLEYMAN SOYLU KİMDİR?

Trabzonlu olan Süleyman Soylu, 21 Kasım 1969’da İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve orta okulu İstanbul Gaziosmanpaşa’da tamamladıktan sonra lisede Plevne Lisesi’ne gitti ve sonrasında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Meslek hayatına 1990’da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası aracı kurumlarında başladı. 1989'da ise okul arkadaşlarıyla bir şirket kurarak ticaret hayatına atıldı. 1995’te kendi şirketini kurdu.

ÇİLLER DÖNEMİNDE PARLADI

Süleyman Soylu, siyasete 1987’de Doğru Yol Partisi’nin (DYP) Gençlik Kolları’nda başladı. 1999’da ise DYP İstanbul il başkanlığı görevine geldi ve 2002 genel seçimleri öncesi milletvekili adayı oldu. Soylu bu dönemde, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller´in gözdelerindendi.

Soylu, 2007’de DYP’nin Demokrat Parti (DP) ismini alarak girdiği seçimlerde baraj altında kalması sonrası genel başkanlığa seçildi. Kasım 2008’de DP 9. Olağan Kongresi’nde genel başkanlığa yeniden seçildi.

2009’daki yerel seçimleri öncesinde, hedefinin 2007 seçimlerinde elde edilen yüzde 5,4’lük oy oranının üstüne çıkmak olduğunu söyledi; ‘Yüzde 5,4’ün altında kalırsak çekilirim’ dedi ve seçimlerde yüzde 4 oy alınca çekildiğini açıkladı.

REFERANDUMDA EVET İÇİN İL İL GEZDİ

12 Eylül Referandumu’nda Türkiye’yi dolaşarak ‘evet” için çalışmalar yapan Soylu, Hüsamettin Cindoruk’un genel başkan olduğu DP’den ihraç edildi. Soylu ihraç sonrası Tayyip Erdoğan’ın davetiyle AKP’ye katıldı.

İLK BAKANLIĞINDA 1049 İŞÇİ CAN VERDİ

Kasım 2015’teki seçimlerde AKP’nin Trabzon milletvekili adayı oldu ve seçildi. Ahmet Davutoğlu’nun başbakan olduğu hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapan Soylu, Binali Yıldırım döneminde de aynı göreve devam etti. İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) verilerine göre, Süleyman Soylu’nun bakanlık yaptığı 2016 yılının ilk 7 ayında 1049 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Süleyman Soylu, Ağustos 2016’da istifa eden Efkan Ala’nın yerine İçişleri Bakanı oldu. Soylu’nun bu göreve getirilmesinde, ‘FETÖ ile mücadelede’ aktif olmasının etkili olduğu iddia edildi. Süleyman Soylu, 9 Temmuz 2018’de açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde de İçişleri Bakanı olarak yer aldı.

ERDOĞAN’I DA ELEŞTİRMİŞTİ

Soylu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanlığı yaptığı dönemde AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’a ağır eleştiriler yapmıştı. Soylu, AKP’ye katıldıktan sonra ise Tayyip Erdoğan’ın en büyük destekçilerinden biri oldu.

Soylu, 20 Nisan 2008’de “Bu ülkenin herkese çatan ve kaos yaratan bir Başbakanı var ki, akşam evine gittiğinde karısına ve çocuklarına boynu bükük kalan esnafın, çiftçinin yerine kendini koymuyor. Kendisi evindekilerin yüzüne nasıl bakıyor. AKP iktidarından önce işsizlik yüzde 6’ydı bugün 11.3’e çıktı. Başbakan at üstünde durmayı nasıl beceremediyse, ülke yönetmeyi de aynı şekilde beceremedi” demişti.

Süleyman Soylu, 15 Mart 2014’te ise “‘Allah şahittir ki bütün bedenim kan gölüne dönse de Erdoğan’dan ayrılmayacağım. Ben AK Parti’ye makam için gelmedim, kendi istikbali için gelen namerttir, alçaktır, namussuzdur” ifadelerini kullanmıştı.

yuzdeyuzhaber

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Edirne'de "Sosyete Pazarına" Bulgar ve Yunan akını: Burada her şey sudan ucuz Kılıçdaroğlu - Dokunulmazlığımı kaldırmazsanız namertsiniz 'Soylu’ya kel dedin' soruşturması Sedat Peker'in ifşa ettiği masanın yeni fotoğrafları ortaya çıktı: Soylu'nun babası da orada!