Anasayfa
03 Ocak 2020 ( 1516 izlenme )
Reklamlar

Libya'da skandal çağrı: "Türk askerine karşı silahlanın"

Libya'nın doğusunda konuşlanan Libya Ulusal Ordusu güçleri, skandal bir çağrıda bulunarak sivil halka Türk askerlerini hedef gösterdi.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) destek vermek üzere Libya’ya asker gönderilmesinin önünü açan tezkerenin TBMM’de kabul edilmesinin ardından General Halife Hafter’in komuta ettiği Libya Ulusal Ordusu’ndan Türkiye karşıtı bir açıklama geldi.

Libya Ulusal Ordusu tarafından Twitter'dan yapılan açıklamada “anavatanı korumanın halkın görevi” olduğu belirtilerek, sivillere Türk birliklerine karşı silahlanma çağrısı yapıldı.

Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi dün akşam saatlerinde 184 aleyhte oya karşı 325 oyla TBMM’den geçmişti.

TÜRKİYE İLE KRİTİK ANLAŞMA
 
General Halife Hafter’e bağlı güçler nisan ayından bu yana Fayiz es Serrac’ın liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni devirmek için başkent Trablus’a saldırıyor.

Türkiye Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Doğu Akdeniz'de Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın tek taraflı hidrokarbon arama faaliyetlerini sekteye uğratacak bir anlaşmaya varmıştı.

UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz esSerrac ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 27 Kasım’da İstanbul'da bir araya geldi ve “deniz yetki alanlarının sınırlandırılması” yolunda bir mutabakat imzaladı.

UHM ile yapılan anlaşma ile Türkiye'den MarmarisKaş arasındaki bölge ile Libya'dan DerneTobruk arasındaki hatta karşılıklı olarak deniz sınırları çizilmiş oldu.

İki lider aynı gün ‘Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası’na da imza koymuştu. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Serrac hükümetinden talep olursa Libya’ya asker gönderileceğini söylemişti.

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avrupa bu olayı konuşuyor... "Kornacı Türkler polis dövdü" Erkan Baş Özlem Zengin'i Süleyman Soylu'ya benzetti! "Böyle ahlak yerin dibine batsın!" Ankara'da tarihi zirve başladı! 6 partinin Genel Başkanları bir araya geldi Halife Hafter'in sözcüsü Türkiye'yi tehdit etti