Anasayfa
18 Mayıs 2022 ( 392 izlenme )
Reklamlar

AKP'den İstanbullulara bir şok daha

İBB'nin taksi teklifine 14. kez ret... İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 5 bin yeni taksi teklifi UKOME'de AKP'li bürokratların oylarıyla bir kez daha reddedildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 500'ü engellileri taşımaya yönelik tahsis edilmek üzere 5 bin yeni taksi teklifini Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında 14. kez sundu. Yapılan oylamada teklif 14. kez oy çokluğu ile teklif reddedildi. 

İBB'NİN TAKSİ TEKLİFİNE YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ İLE ENGEL

Bir yılı aşkın bir süredir yeni taksi projesini hayata geçirmek isteyen İBB, proje kapsamında kent genelinde hizmet veren 17 bin taksi sayısının artırılması, ilk etapta 5 bin yeni taksi plakasının İBB tarafından kiraya verilmesi ile kentteki ulaşım sorununun bir aşamada çözülmesini hedefliyor.


İBB'nin teklifi daha önce 13 defa oy çokluğuyla reddedilmişti. UKOME'nin yapısı 19 Şubat 2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle değiştirilmişti.

YENİ YÖNETMELİK İLE YEREL YÖNETİMLERİN UKOME'DEKİ ETKİSİ AZALTILDI

Söz konusu yönetmelikte, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da UKOME üyesi yapıldı.  Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin üye sayılarının ve ağırlıklarının belirlendiği 17. maddesinin değiştirilmesi ile  UKOME’de büyükşehir belediyeleri de azınlığa düşmüş oldu. 

Daha önce UKOME’de kamu bürokrasisinden Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Liman Başkanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün atadığı üyeler görev yapıyordu.

Değişiklik ile Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları ile TCDD ve AFAD'dan da birer bürokratın görev yapması öngörülmüştü. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İğrenç iddia! 'Karşımda oturma kalk, gözüm sana kayıyor' Motorine ikinci büyük zam geldi Trump'tan yeni Türkiye çıkışı: Sert biri ama çok iyi bir ilişkimiz var Bülent Ersoy'a şemsiye tutan Albay hakkında yeni gelişme, yeni görev yeri belli oldu