Home
19 Haziran 2019 ( 5081 izlenme )
Reklamlar

AKP'li anketçi, son anketini açıkladı

YSK’nın kararı sonrası yenilenecek olan İstanbul seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulunan MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, seçimin başa baş geçeceğini ama ibrenin İmamoğlu’ndan yana olduğunu açıkladı.

YSK'nın tartışmalı kararının ardından yenilenecek olan İstanbul seçimine günler kala partiler ve adaylar seçim çalışmalarına hız verirken anket şirketlerinin seçim sonuçlarına ilişkin tahminleri de kamuoyunda merakla bekleniyor.

Yeniçağ’a konuşan MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, 23 Haziran’da seçmen davranışlarının hangi parametrelere göre şekilleneceğini açıkladı.

AKP: Bize ahlaksız bir teklifle geldiler

23 Haziran’da yapılacak olan seçimin tekrarlanan bir seçim olduğunu hatırlatan Mehmet Ali Kulat, “Normalde her seçimde yeni davranış gösterebilecek bir seçmen profili çıkar karşımıza, genç seçmen dediğimiz. Bu sefer öyle bir durum yok. Seçmen çok kısa önce bir karar verdi. Verdiği karar fotofiniş’le biten bir yarış oldu ve 2 adayla devam eden bir yarış karşımıza çıktı” değerlendirmesinde bulundu.

'KATILIM ORANI ARTACAK'

Yeniçağ'ın haberine göre, tekrarlanacak olan seçimde belirleyici unsurların birincisinin oy vermemiş olan seçmen olduğunu ifade eden Kulat, bu oranın 31 Mart’ta çok fazla olduğuna dikkat çekti. İstanbul seçimlerine baktığımızda yüzde 90’larda katılım olmuş son 5 seçimde. 31 Mart’ta ise yüzde 83’lük bir katılım oranı oldu. Dolayısıyla muhtemel ki şu anda çok hararetli çalışmalar da yürütüldüğü için bunun da etkisiyle sandığa gitme oranları biraz daha farklı olacak. Yüzde 90’ları bulabilir diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

'MUHAFAZAKAR KÜRT SEÇMENİ İKNA EDEMEDİ'

Yaklaşık 700 bin yeni seçmenin oy kullanacağının değerlendirildiğini ifade eden Kulat, “Bu seçmenin ağırlıklı olarak muhafazakar Kürt seçmen olduğunu görmüştük sahada. Bu seçmen özellikle AK Parti kökenli olan bir seçmen. Dolayısıyla AK Parti bunları ikna edebildiyse bu dönemde, bu seçmenin bir kısmının Binali Bey’e oy verme potansiyeli var. AK Parti bu konuda yoğun bir çalışma yapıyor ama gördüğümüz kadarıyla bu seçmenleri çok ikna edebilmiş değil” değerlendirmesinde bulundu.

YSK’nın seçimlerin yenilenmesine kara vermesinin ardından Erdoğan’ın önce 39 ilçede mitingler yapma kararı aldığını, daha sonra bu kararından vazgeçtiğini fakat daha sonra tekrar sahaya inme kararı aldığını hatırlatan Mehmet Ali Kulat,”Bu durum ne düzeyde bir etki yapacak bunu çok kestirmek mümkün değil çünkü AK Parti seçim stratejisini yüzde yüz değiştirdi. Yani bir önceki dönemdeki çalışma sisteminden tamamen farklı, söylemleri sloganları, çalışma biçimi tamamen değişti. Dolayısıyla bu değişiklik içerisinde bu seçmende ne düzeyde bir etki yapacak bunu çok fazla göremiyoruz” ifadelerini kullandı.

'SAADET SEÇMENİ DAHA ÇOK İMAMOĞLU’NA'

Kulat, Seçim sonuçlarında etkili olacak ikinci grubun Saadet Partisi başta olmak üzere yaklaşık yüzde 3’e tekabül eden küçük partilerin oy oranları olduğunu belirterek “Bunların oyunu kazanmak adına AK Parti ciddi bir çalışma yapıyor ama bu partilerden özellikle Saadet’in parti sözcüleri Saadet’e değil de Ekrem İmamoğlu’na oy verilmesi yönünde bir çalışma yürütüyorlar. Bu iki tarafın etkisini beraber göreceğiz ama sahada görüldüğü kadarıyla o tabandan daha çok Ekrem İmamoğlu’na bir kayma görünüyor. Yani küçük partilerden gelen oylarda Ekrem İmamoğlu biraz daha avantajlı görünüyor bizim değerlendirmelerimize göre” dedi.

Bu seçimin herkesin atladığı, araştırma firmalarının da çok göremediğini düşündükleri bir parametre olarak da, 31 Mart’ta oy kullanan seçmenin bir kısmı mevsimsel nedenlerle İstanbul’da olmaması olduğunu belirten Kulat, “Dışarıdan gelen ve İstanbul’da oy kullanan yaklaşık 400 küsur bin öğrenci var. Bu öğrencilerin bir kısmı memleketine gitti. Bunların oranları ne düzeyde olacak? Kestirmek çok güç” ifadelerini kullandı.

Tatil bölgelerine giden seçmenlerin ağırlıklı olarak Ekrem İmamoğlu seçmeni olduğunun varsayıldığını belirten Kulat, Bununla birlikte bayramı memleketinde geçirmek için Anadolu’ya giden, ve iki bayram arasını memleketinde geçiren ciddi bir seçmen kitlesi var. Bu seçmenler de ağırlıklı olarak Binali Yıldırım’a oy veriyor. İşte bu parametreler süreci belirleyecek” şeklinde konuştu.

Mehmet Ali Kulat, “31 Mart’ta İmamoğlu’na ya da Yıldırım’a oy veren seçmenlerin kararında değişim olmadığına vurgu yaparak “Seçmen YSK’nın kararına ilk başta sert bir tepki gösterdi ama o karar üzerine odaklanmak doğru olmaz. AKP’li bir seçmenin YSK kararı üzerine

'PONTUS KAVGASI İMAMOĞLU’NA YARADI'

Bir de bayram ziyaretleri döneminde İmamolu’nun Karadeniz’e yüklenmesinin ve ‘Pontus’ kavgasının İmamoğlu’na yaradığını belirten Kulat, “Bununla birlikte AK Parti de sahada hiç olmadığı kadar yoğun bir çalışma yürütüyor. Kampanya doğrudur yanlıştır bilemiyoruz ama yoğun bir çalışma yürütüyor. AKP’nin Doğu ve Güneydoğu kökenli siyasetçileri şu anda sahada, böyle bir çalışma şu anda iki taraf arasında yürüyor” açıklamasında bulundu.

'İBRE İMAMOĞLU’NDAN YANA GÖRÜNÜYOR'

Mehmet Ali Kulat, 23 Haziran’da yapılacak olan seçim sonucuna ilişkin ise “Fotofinişle biter ama bu sefer fark 5-10 binden fazla olur. Şu anda ibre biraz daha İmamoğlu’ndan yana gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Almanya, din eğitimine el koydu! İşte Yenikapı’daki kiralık araçların İstanbul’a 2019 yılı maliyeti.. Süleyman Soylu'dan 'Menzil Tarikatı' çıkışı: Bakanlığı bırakırım Ali Erbaş'tan 'Atatürk'e lanet' yanıtı