Home
10 Şubat 2020 ( 729 izlenme )
Reklamlar

'Cami Paraları İle Konut Tadilatı Yaptırdı' İddiası!!

Gerçekle algının güçlükle ayırtedilebildiği bir mecra haline gelen sosyal medya zaman zaman gündeme yönelik iddialarla da adından sözettiriyor. Bunun son örneği önceki gün 'Kur'an kurslarına katkı sağlayanın amel defteri kapanmaz' diyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a yönelik oldu.

Twitter'da kendisini 'Kendi halinde bir kul. Emekli fikir işçisi. Siyaset bilmez. Medyadan. İsyan çalışır, çözüm bulur.' sözleriyle tanımlayan ve beş yüz bine yakın takipçisine Ankara Kuşu adıyla paylaşımlar yapan bir hesap Erbaş ile ilgili iddiayı ortaya atınca ortalık karıştı. Sözkonusu hesaptan yapılan paylaşımda " Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Hoca'ya sorabilir misiniz; camilerden toplanan paralarla İstanbul'daki konutuna tadilat yaptırmış mı, yaptırmamış mı? Eskiden İstanbul müftülerinin kullandığı konut" dedi.

"LÜKS VE İSRAF HARAM HOCAM"

Sözkonusu konuya tepki dolu yüzlerce yorum yapılırken iddianın kaynağını ya da belgesini isteyen bazı takipçilere de aynı hesaptan bir başka twitle cevap verildi. Hesap bu kez, " Diyanet İşleri Başkanı, aynı zamanda Diyanet Vakfı'nın da Başkanı. Diyanet Vakfı, camilerde cuma çıkışlarında toplanan paralarla dönüyor. Eskiden İstanbul müftülerinin kaldığı konutu Ali Erbaş almış. Yerleşmeden önce de tadilat yaptırmış. Ödeme Diyanet Vakfı'ndan çıkmış. Lüks ve israf haramdır hocam" paylaşımını yaptı.

SKANDAL FETVA...

Önceki gün Kahramanmaraş'ta Kur'an kursu açan ve burada insanları kurslara katkı vermeye çağıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, " Bu şeytandan korunmuş yerlere katkı yapan vatandaşların amel defterleri kapanmaz" demişti. Erbaş başkanlığındaki Diyanet yine birkaç hafta öncesinde de konut alımlarında devlet destekli faizin caiz olduğu yönünde skandal fetvası ile adından söz ettirmişti.

İLAHİYATÇILARDAN SERT TEPKİ!

Öte yandan Erbaş’ın 'cennette ev' sözleri, ortaçağda Papa’nın cennet girmek için sattığı “af belgesi endüljansa” benzetildi.

Erbaş, Hz. Muhammed’in, “Bir kuş yuvası kadar mescid yapan ve bu mescidlerin yolunu açan Kuran kurslarına, Kuran eğitim merkezlerine katkı sağlayan insanlara karşılığı cennette verilecektir” sözünü paylaştı. İlahiyatçılar Hz. Muhammed’in bu yönde bir sözü bulanmadığını  açıkladı.

Erbaş’ın sözleri hem sosyal medyada hem de ilahiyatçıların açıklamarıyla eleştirildi. İlahiyatçılar Erbaş’ın açıklamalarını Cumhuriyet’ten Ece Piroğlu'na değerlendirdi.

‘PEYGAMBERİ KULLANIYOR’
İlahiyatçı-yazar Cemil Kılıç, Erbaş’ın açıklamasının dinin kaynağı olan Kuran’a ve dinin temellerine aykırı olduğunu belirterek şöyle konuştu: 

“Diyanet İşleri Başkanı’nın bu açıklamaları çoğunlukla hadis külliyatına dayanıyor. Hadis külliyatı da aslında Hz. Peygamber’e ait olmayan çoğunlukla sonradan uydurulmuş sözlerden meydana gelmiş bir külliyattır. Peygamberin bu türden sözleri yoktur. Açıklamasına meşruiyet kazandırmak için peygamberi, peygambere izafe edilmiş yalan rivayetleri kullanıyor. 

Bir peygamberin sözü olduğu iddia edilen bir sözü yorumlayarak, ‘Kuran kursunda bir tuğlası olana öbür dünyada bir ev verilecektir’ biçiminde açıklama, hem dini seviye bakımından, hem de akademik düzey bakımından son derece düşük, Diyanet İşleri Başkanı gibi birine üstelik profesör unvanı taşıyan birine bu denli sığ açıklamalar yapmak yakışmıyor. Elbetteki bu sözler bir yönüyle Ortaçağdaki ‘endüljans’ meselesini hatırlatıyor. Benzer bir uygulamanın yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen hâlâ Müslüman bir toplumda bu kadar rahatlıkla söyleniyor olması gerçekten çok şaşırtıcı ve üzücü.”

Kılıç, Erbaş’ın “Kur’an kursları şeytandan uzak bölgeler” nitelendirmesini de “isabetsiz bir açıklama” olarak değerlendirdi. Kılıç, “İslamda ve Kur’anda şeytan dediğimiz şey insandaki kötücül duyguların sembolik bir ifadesidir. Şeytanı ontolojik bir varlık olarak düşünmek Kuran’a aykırıdır” dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki görev ve işlevine dönmesi gerektiğini belirtti.
 
‘TAC&İZİ ENGELLESİN’

İlahiyatçı İhsan Eliaçık da Ali Erbaş’ın açıklamaları ile “haddini aştığını” belirterek, “Cennete kimin girip girmeyeceğine kendisi karar veriyor. ‘Şuraya gidenler cenette köşk sahibi olacaktır, şunu yapanlar cehenneme gidecektir’ dediğin zaman Allah’ın yerine kendini koyup  kimin cennete girip girmeyeceği konusunda ahkâm kesiyorsun. 

Buna da haddi aşmak diyoruz. Diyanet İşleri Başkanı eğer bir görev ifa etmek istiyorsa Kuran kurslarını denetlesin. Oralardaki tac&ize, tec&avüze, çocuk istismarına engel olsun” diye konuştu. “Kuran kurslarını abartı bir şekilde yüceltmek ters etkiye yol açar” diyen Eliaçık, şöyle konuştu: “O zaman biri de çıkar derki ‘son zamanlarda taciz tecavüzle Kuran kursları şeytanların cirit attığı yuvalandığı yerlere dönüşmüştür.’ O zaman da buna bir şey diyemezsiniz. Türkiye’nin hafıza, imama, müezzine ihtiyacı yoktur. Türkiye’nin Kuran’ı anlayan, özünü kavrayan insana ihtiyacı vardır.” 

yuzdeyuzhaber

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Herkesi ilgilendiren flaş uyarı: "Virüs bulaşabilir" TFF açıkladı: Ahmet Karaman korona virüsten hayatını kaybetti İYİ Parti'li Ümit Dikbayır: Kızılay'ın Yardımları PKK'ya Gitmiş.. Kemal Kılıçdaroğlu'ndan hükümete Libya tezkeresi çağrısı