Anasayfa
02 Haziran 2024 ( 498 izlenme )
Reklamlar

Ev kiralarını fırlatacak düzenleme Meclis'te. Cebi yanan ev sahibi acısını kiracıdan çıkaracak

Konut satışlarına getirilecek vergi artışı, ve düşük kira alan ev sahiplerinin vergiden muaf olma hallerinin kalkması ile birlikte düşük kira diye bir şey kalmayacak. Yine cebi delinen ev sahiplerinin ise kaybettikleri yüksek kira bedelini talep etmeleri bekleniyor.

Konut satışlarına planlanan yeni kat artışlarının bulunduğu çalışma ev sahipleri kadar kiracıları da tedirgin etti. Ayın yüzde 25 kira zammının kalması ile birlikte yeni yüksek kira artışları ufukta göründü.

Uzmanlar yaklaşmakta olan kira ücretine ilişkin uyarıda bulunuyor. Uzmanlar ev satın alma ve kiralama fiyatlarında yaz sonunda ciddi oranda düşüş olabileceğini ve bunun için kiralık konut fiyatlarında krizler yaratacağını ön görüyor.

Yeni konut vergilerini kapsayan tasarının bu ay sonu itibari ile Meclis'e gelmesi bekleniyor. TBMM'ye beklenen taslağın kira vergisinin yüzde 50'nin üzerinde gelişmesini, evini 5 yıl boyunca engellemeka ise yüzde 40'a varan ek vergi hazırlığını kapsıyor. Her iki halde de ev sahipleri cebinden yüklü miktarda para çıkması bekleniyor.

2 VE DAHA FAZLA EVİ OLAN KATMERLİ VERGİ VERECEK

Öte yandan iki ve daha fazla evi olan ev sahipleri ödeyebilecekleri emlak vergisinin de katlanabileceği gelen bilgiler arasında.

Diğer taraftan satışlarda ödenen tapu harcının da yapılması bekleniyor.

KONUT ALMAKTAN ÇAYARLAR

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman, 2 ve daha fazla evi bulunanların kişilerin vergilerinin çok yüklü olacağını için ev alarak kira ödemeyeceğini düşündüklerini söyledi. Bu nedenle konut satışlarında düşüşü yanacağını belirten Büyük duman, "Yasa bu ülkede çıkarsa konut talebi düşer, yeni konut üretimi düşer, kiralama yaşayan yeni konut girişi olmaz" diyerek birkaç yıl içinde büyük bir kira krizinin yaşanabileceğini söyledi.

HEM EV SAHİBİ HEM KİRACI MAĞDUR OLUR

Gayrimenkul Uzmanı Gamze Özlü ise yeni tasarının yasalaşması halinde hem sahiplerinin hem de ev sahiplerinin dezavantajlı olduklarını söyledi. Gamze Özlü, ev sahiplerinin 12 ayda aldıkları kiranın bir kısmını vergi olarak ödeyebileceğini, kimsenin yatırımı ev almaktan ve evini kiraya vermekten yana kullanmak istemeyeceğini söyledi. Özlü bu nedenle yatırımcının başka yatırım araçlarına yöneleceğini ve kimsenin kiralarında artmayacağını belirtti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan'dan dikkat çeken ziyaret Nagehan Alçı nereye koşuyor... Erdoğan ve Albayrak'ı böyle eleştirdi Seçimi kaybeden AKP’li başkan otobüs indirimlerini iptal etti Ünlü profesör Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hastalığını canlı yayında açıkladı