Ana Sayfa
16 Nisan 2021 ( 395 izlenme )
Reklamlar

Melih Gökçek'in Dubai'de bir inşaat şirketi kurduğu ortaya çıktı

Melih Gökçek'in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını yürüttüğü dönemde beleye iştiraklerinden iki şirketin ortaklığı ile 2004 yılında Dubai'de bir şirket kurduğu ortaya çıktı. Zarar ettiği söylenen şirketin dört yıl sonra MNG Şirketler Topluluğunun kurucusu Mehmet Nazif Günal'a 1.5 milyon dolara devrettiği belirlendi.
 
Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre, Melih Gökçek'in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını döneminde belediye iştirakleri Metropol İmar AŞ ve ANFA’nın da ortaklığı ile Dubai’de bir inşaat şirketi kurulduğu ortaya çıktı.

"Metropol Gulf Landscaping and Construction" adıyla, 2004’te kurulan şirkete Metropol İmar yüzde 25, ANFA ise yüzde 24 hisse ile ortak oldu. Kalan yüzde 51’lik hissenin ise Dubaili Buti Khalifa Buti Bin Darwish’e ait olduğu belirtildi. 

ANFA’yı temsilen daha sonra Osmanlıspor’a dönüşen Ankaraspor’un eski başkanlardan olan İsmail Hilmi Gökçınar, Metropol İmar’ı temsilen de Ankaraspor’un yöneticilerinden olan Cahit Duru tam yetkili kılınırken, genel müdür olarak ise yüzde 51 hisse Dubalili iş insanına ait olmasına karşın Bülent Alan getirildi. 

Ayrıca şirketin, taşıt kredisi borcu olduğu ve halihazırda 1 milyon 157 bin 642 lira zarar ettiği tespit edildi. "Şirketin merkezinin Dubai’de bulunması ve Dubai’de vergi olmaması nedeniyle herhangi bir vergi mükellefiyeti olmadığı" da rapora yansıdı. 

Şirketin sermayesi ise 1 milyon 280 bin 963 dirhem olarak belirlendi, bir yıl sonra sermayesi 2 milyon dirheme çıkarıldı. Metropol İmar sermaye artırımı nedeniyle şirkete 60 bin dolar gönderirken, 2006’da da 38 bin 224 dolar gönderme kararı aldı. Ancak şirketteki belediye iştiraklerine ait hisseler için 2008’de satış kararı alındı. 

Metropol İmar ve ANFA, aynı yıl toplam yüzde 49 olan hisselerini Gökçek’e yakınlığı ile bilinen MNG Şirketler Topluluğunun kurucusu iş insanı Mehmet Nazif Günal'a 1.5 milyon dolara devretti. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Davutoğlu kurmuştu... Kayyum atandı Reuters, Türkiye'de doğalgaz ve elektriğe büyük zam geleceğini açıkladı Yurt dışından telefon alacaklara kötü haber. Ticaret Bakanlığı tarih vererek duyurdu Prof. Mehmet Çilingiroğlu canlı yayında öyle bir şey söyledi ki...